Táplálkozás

Mi az, amit kerüljünk?

Egészségünk a legnagyobb kincs, vigyázzunk rá! Az egészség megőrzésében hatalmas szerepe van a helyes táplálkozási szokások kialakításának. Nem mindegy, hogy mit, mikor és mivel eszünk -  "azzá leszel, amit megeszel" - tartja a mondás, s nem véletlenül. A rengeteg finomított szénhidrát, túlzott hús- és tejtermék fogyasztás leterheli a szervezet működését, ennek elhízás, s egyéb egészségügyi panaszok, betegségek kialakulása lehet a következménye - pl. magas vérnyomás, inzulinrezisztencia, II-es típusú diabétesz, illetve különféle emésztő rendszeri problémák alakulhatnak ki. Egészségünk védelmében legfontosabb feladatunk a problémák kialakulásának megelőzése - a rendszeres testmozgáson, továbbá a test- és lélekápoláson kívül a helyes táplálkozás kialakításával, adalékmentes, természetes összetevőkből készült ételek fogyasztásával, elkerülve az erősen allergizáló összetevőket (pl. szójalecitin, különféle tartósítószerek stb.), s azokat az élelmiszereket, amelyek emésztése megterhelő a szervezet számára. -Az általam felállított "tiltó lista" a következő alapanyagokat tartalmazza:

  • finomított cukor
  • finomliszt
  • tehéntej
  • tojás
  • szójatermékek (kivételt képez az eredeti szójaszósz, a tofu és a miso paszta)
  • bolti felvágottak

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy le kéne mondanunk bármilyen finomságról! Szerencsére egy kis ügyeskedéssel, találékonysággal ugyanolyan ínycsiklandozó falatokat tudunk az étkezőasztalra varázsolni, mint amilyenek a hagyományos alapanyagokból készült ételek. Így tehát mi is bátran fogyasztunk sütiket, édességeket, s egyéb nyalánkságokat, csak éppen kihagyjuk belőlük a "veszélyes" összetevőket. Hiszem, hogy ezáltal fittek, egészségesebbek maradhatunk! Ha gondolod, tarts velem! :)


Mi az, amit ehetünk?

Sok zöldséget, gyümölcsöt, magas rosttartalmú ételeket, különféle hüvelyeseket, teljes kiőrlésű- vagy szemes gabonákat: elsősorban olyanokat, melyeknek alacsony a glikémiás indexe (GI)*: pl. barna rizs, köles, árpa, zab vagy ha lisztekről beszélünk, akkor tönkölyliszt, durumliszt (ezek gluténtartalmúak), kukoricaliszt, kölesliszt, zabliszt, rizsliszt. Építsük be étrendünkbe a különféle magokat (diófélék, mandula, napraforgómag, tökmag, fenyőmag stb.) és aszalt gyümölcsöket (ez utóbbiak esetében figyeljünk oda, hogy kén-dioxid mentesek legyenek). Én azt vallom, hogy nyugodtan ehetünk húsokat is mértékkel (leginkább feldolgozatlan formában, tehát sütve vagy főzve), szem előtt tartva, hogy megbízható helyről vásároljuk őket, lehetőleg "házi" forrásból - mi pl. a piacon, egy bizonyos tenyésztőtől vásárolunk, aki természetes módon, hormonkezelések nélkül neveli állatait, illetve tartósítószermentes termékeket készít a húsukból. Fontos az is, hogy ha már asztalra kerül, milyen körettel társítjuk. Érdemes inkább zöldségekkel, salátákkal fogyaasztani és nem szénhidráttal párosítani - így egyrészt könnyebben emészthető, másrészt kevésbé hizlaló a hatása. Hasznos fehérjeforrás hús helyett a hal, illetve a gomba is. Halat hetente többször is ajánlatos fogyasztani omega3 zsírsav tartalma miatt. Vegetáriánusoknak a hüvelyesek (babok, lencsék, borsók) jelentik a legfőbb fehérjeforrást.


Néhány szó a makrobiotikáról



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése